İstanbul Kimya Endüstrisi

istanbulkimya-logo

Yaş Boyama Uygulaması

Yaş boyama uygulaması, yapıların daha canlı ve doğal görünmesi amacıyla normal araçların yerine yaş ürünlerin kullanılmasıyla yapılan uygulamadır.

yas-boyama-uygulamasi-5

Yaş boyama uygulaması, doğal bir görüntü elde etmek için tercih edilir. Bu noktada gerekli araçlar kullanılır. Ayrıca su geçirmezlik ve ısı yalıtımı gibi konularda da yaş boyama uygulaması kullanılabilir. Çevre dostu olan bu uygulamayı siz de ihtiyacınıza uygun yerlerde kullanarak, renklerin parlak gücünden yararlanabilirsiniz.

Yaş Boya Uygulaması Nedir?

Yaş boyama uygulaması, yapıların daha canlı ve doğal görünmesini sağlamak amacıyla

normal fırça ve araçların yerine yaş ürünlerin kullanılmasıyla yapılan uygulamadır. Yaş boya uygulaması diğer boyama çeşitlerine göre de daha doğal ve organik görünür. Ayrıca 6 eksen yaş boya tesisinde bulunan robotlar yardımıyla yaş boya uygulaması kolayca yapılır.

Yaş Boya Uygulaması Ne İşe Yarar?

Yaş Boya Uygulaması Ne İşe Yarar?

Yaş boyama uygulaması çeşitli yapıların dış cephesinde ısı yalıtımını arttırmak için kullanılabilir. Bu yalıtım yapılırken doğal malzemeler tercih edilir. Ayrıca yaş boya uygulamasının yapıldığı bölgeler suya dayanıklı hale de getirilir. Dolayısıyla suya veya neme çok fazla maruz kalan bölgelerde yaş boyama yapılması uzun sürede maliyeti düşürür.

Bunlara ek olarak yaş boyama çevre dostu olduğu için sağlık açısından da yararlıdır. İç ortamın havalandırılması için kullanılan yaş boyama uygulaması, ortamın nem seviyesini düşürür. Yaş boyama, estetik kaygılar güdüldüğü içinde yapılabilir. Bu noktada doğal görünüm sağlaması ve renklerin parlak olması dikkat çekmesini sağlar.

Daha fazla bilgi için hemen iletisim sayfasından bize ulaşın.​

Yaş Boya Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Yaş boyama uygulamasının belli başlı özellikleri ve avantajları vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • En başta yaş boya diğer boyalara göre daha maliyetlidir. Bu da tercih edilmesinde önemli bir özelliktir.
 • Daha doğal malzemeler kullanıldığından dolayı çevre dostudur ve daha sağlıklıdır.
 • Suya ve neme dayanıklıdır. Bu yüzden binalarda dış cephede kullanılabilir.
 • İç ortamı havalandırır ve nem oranını düşürür.
 • Corona Tekniği
 • Tribo Tekniği

İki farklı kategoride ele alınan toz boyama işlemlerinde tabancadan çıkan boyaların her biri belirli dozda elektrikle yüklenir. Maksimum 100 kW değerinde elektrik akımıyla yüklenen boya partikülleri, topraklanan yüzeye doğru tazyikli bir basınçla hareket eder.

Yaş Boya Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yaş Boya Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yaş boyama uygulamasına uygulanacak yerin temizlenmesiyle başlanır. Kirli yerler farklı

temizlik malzemeleriyle temizlenir. Bu temizlenen yüzey kuruduktan sonra yaş boya hazırlanır. Hazırlık aşamasında yaş parçacıkların suda bekletilmesi gerekir.

Hazırlanan yaş boya direkt olarak yüzeye sürülür. Sürülürken fırça veya sünger kullanılabilir. Ardından yaş boyanın kurumasını beklenir. Kuruduğu süre boyunca yaş boya katmanları oluşur. Bu katmanlar oluştuktan sonra boyama uygulaması tamamlanmış olur.

İhtiyaç durumunda uygulama yapılacak yüzeyin daha yoğun şekilde kaplanması amacıyla çift kat prosesler işleme dâhil edilir. Elektrostatik boyanın yüzeyde uzun süre kalıcı olması ve zorlu ortam şartlarına karşı dayanıklılığını sürdürmesi amacıyla gerekli durumlarda ikinci kat uygulanır. Uygulama sonrasında yüzeydeki tüm partiküllerin sabitlenmesi için tekrardan elektrostatik toz boya fırını kullanılır. İkinci katın uygulanmasının ardından fırının sıcaklık seviyesi farklı ayarlamalarla artırılabilir ya da daha düşük tutulabilir.

Yaş Boya Uygulamasının Uygulandığı Sektörler Hangileridir?

Yaş boya uygulaması farklı sektörlerde kullanılır. Kullanıldığı bazı sektörler şunlardır:

 • Mobilya ve araçlarda kaplama işlemlerinde
 • Tarımda kullanılan yapıların boyanmasında
 • Sanat eserlerinin restore edilmesinde
 • Kırsal alanlardaki evlerin, köprülerin vs boyanmasında
 • Turizm alanında otellerin, yatların, tatil köylerinin vs boyanmasında kullanılabilir.

Özetleyecek olursak yaş boya kimya endüstrisinin bir parçası olup farklı alanlarda ve sektörlerde kullanılabilir. Ne işe yaradığını ve nasıl uygulanacağını bilerek hareket etmek bu uygulamayı yaparken dikkat edilecek hususlardır.

Yaş Boya Uygulamasında Neden İstanbul Kimya’yı Tercih Etmelisiniz?

Konveyörlü yaş boya tesisi olan İstanbul Kimya, 20 yıllık iş deneyimine sahiptir. Böylece imalat aşamasındaki ürünleriniz dahil olmak üzere bütün yaş boya uygulamalarınız sorunsuz şekilde gerçekleşir. Konveyörlü boya tesisi aracılığıyla yalnızca yaş boya uygulamaları değil statik, fırın boya işlemleriniz de hızlıca halledilir. Siz de daha fazla detaylı bilgi almak için İstanbul Kimya ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

yılından bugüne
2023
metrekare alanda
0
boyama tesisi
0